Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
Rétorika
Pojem rétorika pochází ze Starého Řecka (rhesis – řeč, rhetor – mistrovský řečník, techné rhetorika = nauka o řečnickém umění).
Rétorika je způsob přesvědčivé mluvy. Její protagonisté kladli od pradávna důraz na to, že nestačí vědět, co chceme říci, ale musíme i znát, jak to říci.
Součásti rétoriky:
Klasická rétorika, která se jako způsob mistrovské mluvy uplatňovala především v senátu (umění dobře promluvit na veřejnosti se považovalo za nutnou podmínku politického úspěchu),
před soudem a při výuce studentů, je založena na 5 prvcích (vymezení tématu, výběr a uspořádání látky, stavba stylizace textu, nácvik, přednes) a 3 součástech stavby projevu (úvod, jádro, závěr) v zásadě platných do dnešní doby.
Stále není nijak zvlášť výjimečným úkolem promluvit na veřejnosti. Přes široké uplatnění řeči v životě se přípravě na tento úkol věnuje všeobecně málo pozornosti a potřebné péče. Jazykovědci a nejen oni, si nezřídka stěžují na všeobecně nevalnou úroveň jazykové kultury velké části populace. Slovní projev řady lidí za mnoho nestojí a není málo takových, kteří nedovedou jasně vyjádřit ani jednoduché myšlenky. Mnozí manažeři na různých úrovních řízení
nedovedou jasně formulovat příkazy pro podřízené. Problémy mívají nezřídka i odborní specialisté v komunikaci s laiky a na téma nejasností a nejednoznačnosti v oblasti legislativy bychom mohli diskutovat velmi dlouho. Přesto není třeba klesat na mysli, neboť většina z nás může pro zlepšení svého řečnického umu ledacos udělat. Sále si systematicky stručně probereme základní otázky týkající se přípravy a realizace veřejné promluvy.
Veřejné vystoupení
1. Příprava projevu - je třeba promyslet:
2. Vlastní projev (zahájení, hlavní část vystoupení závěr)
Poznámky k vlastnímu mluvenému projevu
Dýchání (respirace)
Správné dýchání je základem jistoty, sebeovládání při mluvení proti trémě.
Zásady správného dýchání:
Fáze dýchání
Nádech – Výdech – Pauza
Zvyšování hlasu zvětšuje spotřebu vzduchu.
Dostatečný nádech před začátkem, je vhodné často rychle přidechovat v pauzách, nezvyšovat hlas.
Odhad potřeby vzduchu (nádechu) je výsledkem zkušenosti. Délka myšlenky ovlivňuje množství nadechnutého vzduchu i hospodaření s ním.
Chceme-li prodloužit výdech je třeba napřed obsáhnout větší myšlenkový celek.
Fonace ozvučení
Zdůraznění myšlenky
Zájem posluchačů podněcuje příběh, metafora, novinka, aforismy, vtipy, překvapivé skutečnosti
Artikulace
Nepřesná artikulace je
U sykavek dlouze vyslovovaných vynikne syčivý zvuk.
U souhlásek na konci slov je třeba dát pozor na polykání zvuku.
Navazuje-li začátek slova na konec slova předchozího je třeba zřetelně oddělovat.