Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
V Evropské unii pracuje na částečný úvazek přibližně šestina lidí. V České republice je to méně než dvacetina. Přitom zájem o zkrácené úvazky u nás výrazně převyšuje nabídku a zájem nadále stoupá.
Zájem o půlúvazek je typický především pro ženy v období mateřské dovolené, resp. v následném období. Počet mužů, kteří projevují zájem o půlúvazky ovšem také stoupá. Tento fenomén lze přičíst především pozitivnímu trendu spojenému se zvyšováním příjmů žen v poměru k příjmům mužů. Pro mladé rodiny je pak mnohdy ekonomicky výhodnější, když na „mateřské“ zůstává muž.
Manažeři jsou v nevýhodě
Zdaleka ne všechny pozice lze ale obsadit lidmi, kteří pracují jen část týdne. Nejsnáze si zkrácenou pracovní dobu vyjednají lidé pracující v administrativě - účetní, daňoví poradci. Problém to není ani u samostatně pracujících profesí, jako jsou konzultanti, prodejci, soukromí učitelé nebo právníci. Nejhůře se zkracují úvazky lidem v řídících pozicích.
Řešením půlúvazků pracovníků na manažerských pozicích bývá buď převedení části kompetencí na kolegy, a nebo rezignace na manažerskou pozici a vykonávání samostatnějších pracovních aktivit, které umožňují volnější pracovní vytížení.
Závisí individuálně na každém jednotlivci a podmínkách firmy, jak se s touto situací vypořádají. Logickým dopadem je ovšem samozřejmě odpovídající snížení platového ohodnocení příslušného pracovníka.
Je nebo není částečný úvazek druhořadý?
Někdy přechod do práce na částečný úvazek přinese i znatelně horší postavení. Například vedoucí/mu prodejny bývá nabídnuto, že se může po skončení rodičovské vrátit na zkrácený úvazek k práci prodavače. Jinde Vám umožní firma pracovat na původním místě, ale bez vyhlídek na postup. Firmy totiž berou v mnoha případech práci na částečný úvazek jako nutné zlo, které podstoupí, aby o zaměstnance nepřišly. Povyšovat ale chtějí ty, kteří pro ně odvádějí maximum práce, protože ti pro ně v tu chvíli mají cenu.
V rámci některých profesí lze hovořit i o tom, že pracovník, který dochází do firmy na zkrácený pracovní úvazek může být pro svého zaměstnavatele velmi efektivní. Mnohdy totiž dokáže mnohem lépe hospodařit s pracovním časem a eliminovat či omezit například ve firmě jinak běžné přestávky na cigaretu, na kávu a poklábosení s kolegy.
Podle výzkumů prováděných anonymně u reprezentativního vzorku českých zaměstnanců se zjistilo, že za dostatečně efektivní využívání pracovní doby je českými zaměstnanci považováno využití přibližně z 45-60%. Tento údaj je však hluboko pod evropským průměrem, který má hodnotu 65-85%
V případě uzavírání smlouvy o Práci na částečný úvazek:
S využitím zdroje – MF DNES zpracoval - JKL