Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
Představování
Při běžném společenském styku (návštěva, divadlo, recepce apod.) platí tato tři základní pravidla:
Člověku s vyšší prioritou jsou představováni lidé s nižší prioritou, člověk s předností podává první ruku (tj. starší mladšímu, žena muži apod.).
Méně známé už je, že žena ruku nutně podat nemusí, když z nějakých důvodů nechce.
Stačí úklon hlavy, případně úsměv.
Přijmout nabízenou ruku dámy rovněž nemusí, i když to možná udělají, aby nevznikl trapas.
Jste-li první den v novém zaměstnání, dbejte na to, aby vám váš nadřízený představil vaše nové kolegy. Je slušné, aby se všichni, se kterými přijdete do styku, dozvěděli, že jste nový člověk. Také byste se měli se všemi vašimi nejbližšími spolupracovníky potřást pravicí. Snažte se působit jistě, přátelsky a nedělejte si závěry o svých kolezích hned první den. Je jisté, že nenapadnete do oka každému, ale tyto vztahy se projeví během delší doby. Dejte o sobě vědět a seznamte se.
Společenský styk
V rámci pracovního společenského styku, tzv. business (pracovní návštěva, pracovní večeře apod.) platí výrazné zjednodušení. Dveře otvírá ten, kdo je u nich první, kolegyně pomáhá kolegovi do kabátu, když ten má plné ruce, po schodech u zábradlí může jít muž i žena.
Přednost šéfa na území firmy znamená, že nadřízenému představuji návštěvy, on první podává ruku, on první usedá k jednání a dává pokyn k jeho zahájení a ukončení. Tato změna platí v rámci pracovního společenského styku na půdě firmy nebo na místech, která si firma pronajala a patří dočasně jakoby k „jejímu území" (např. výjezdní zasedání, kam jsme si pozvali experta, hotelový salonek, jejž máme pronajatý pro jednání apod.).
Osoby podřízené protokolu, jako je např. ministr nebo premiér nebo osoby, které jsou pro nás V.I.P., mají přednosti na své straně i v rámci pracovního setkání.
Pokud je šéf slušně vychovaný a počká, až mu ženská návštěvnice sama podá ruku nebo nadřízená uctí vysoký věk návštěvníka tím, že počká na jeho podání ruky, lze to akceptovat.
Slušnost a práce se nevylučují.
Pravidla při představování dvou lidí
Příklad: Dobrý den, Jana Pěnkavová, těší mě, že vás poznávám."
Nejde o žádné dogma, spíše o doporučení, takže lze uvedený po stup zkrátit nebo přehodit, jak se vám to bude hodit.
Působí rozhodně příjemněji, jestliže vyslovíte celé jméno, tedy i křestní.
Pravidla při představování tří a více lidí
Např. „Vážení, dovolte, abych vás seznámila. To je kolega Jiří Vaníček, náš odborník na marketing a tady je paní doktorka Irena Ratajová, která nám dává právnické rady ohledně projektu Zelené dvory."
Reakce
Seznamovaní by měli vyslovit maximálně pozdrav, případně potěšení ze seznámení.
Rozhodné nemumlat znovu své jméno. Je úkolem prostředníka, aby ho hezky zřetelně vyslovil a já jako seznamovaný se zatím má plně soustředit na druhou osobu, usmát se na ni a udělat na ni dojem.
Účel oné doplňující informace, tzv. zajímavosti, spočívá v tom, že prostředník může po seznámení odejít a nově seznámení mají o čem spolu mluvit.
Je to jakýsi rozjezd, výhodný zejména pro společensky méně obratné jedince.
Při představování vždy stojíme, výjimku mají jen velmi staří lidé nebo osoby zdravotně handicapované.
Podání ruky
Představování provází podání ruky. Pravidla při podání ruky jsme probrali u předností, tedy jenom krátký dodatek. Někteří muži líbají dámám ruku. Je to dnes u nás málo běžné, ale může se stát. Žena neděkuje, nebrání se, jenom pozdraví a usměje se. Když si políbení ruky nepřejete, nechte klesnout ruku k boku a nekomentujte to.