Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
Co všechno se dá vyčíst z řeči těla
Personalisté se při přijímání nového zaměstnance občas zmýlí – na volnou pozici vyberou osobu, která se později ukáže být nevhodná. Při snižování rizika špatné volby pomáhá sledování tzv. řeči těla.
Součást celkového projevu člověka tvoří také neverbální komunikace. Hlavně na sociálně exponovaných místech, jako jsou například manažerské pozice, důležitým předpokladem pracovní úspěšnosti. Rozbor řeči těla odhaluje charakteristiky, které jinak mohou zůstat skryté. Jsou to především ty, jež uchazeč nechce dát najevo, nebo si je ani sám neuvědomuje.
Neverbální komunikace také umožňuje ověřit, zda slovní výpověď kandidáta odpovídá skutečnosti. Jeho nevědomá neverbální komunikace by měla být, pokud mluví pravdu, v souladu s komunikací verbální. Při hodnocení kandidátů podle řeči těla si uvědomte, že sociálně zkušené osoby si mohou typické formy svého chování uvědomovat, a záměrně je ovlivňovat. Ani v tomto případě ale není většinou moc složité rozhodnout, které projevy kandidáta jsou spontánní, a které mají nauĿený nebo účelový charakter.
Hlavní poznávací momenty
Mezi důležité ukazatele způsobilosti kandidáta patří hlavně stisk ruky podávané při pozdravu a přímý oční kontakt během rozhovoru. Vlažný stisk ruky a uhýbavý oční kontakt jsou projevem nedostatečných sociálních dovedností, což brání efektivním pracovním kontaktům. Také to může být signál jistých povahových rysů – nedostatku energičnosti, přímosti a otevřenosti. Projevují-li se problémy kandidáta s očním kontaktem jen v první fázi rozhovoru, jsou většinou znamením, že kandidát přichází s nejistotou nebo nedůvěrou. Výraznější projevy této formy neverbální komunikace mohou svědčit také o trvalém sklonu k neupřímnosti. Známkou sociální zralosti, otevřenosti a sebedůvěry je naopak přímé a uvolněné držení těla a odpovídající gestikulace doprovázející mluvený projev.
Příznakem osobní nejistoty je nepřímé natoĿení těla, pohybový neklid a časté střídaní způsobů usazení. O nižší schopnosti koncentrace svědčí sklon věnovat přílišnou pozornost vnějším podnětům, vlivům okolního prostředí. Pozornosti personalisty by neměl uniknout ani sklon reagovat na pokládané otázky záklonem. Ten může být známkou, že otázky kandidátovi nejsou příjemné a že by se odpovědi raději vyhnul.
Zkřížení rukou na prsou a stažení brady směrem dozadu svědčí o tom, že pokládané otázky kandidát interpretuje jako ohrožení.
Za projev neupřímnosti či nepravdivé výpovědi můžeme považovat i nadměrný sklon sahat si během rozhovoru do obličeje a především na nos.
K důležitým prvkům neverbální komunikace může patřit také příliš uvolněné držení těla. Například ležérní opření se o postranní opěrku židle prozrazuje snahu oslnit vyrovnaností, zpravidla však jen zdánlivou.
Tyto projevy, podobně jako neverbálně komunikované projevy povýšenosti či přezíravosti, mohou být příznakem, že budoucí spolupráce s uchazečem bude problémová. Emocionální nevyrovnanost prozrazuje nepřirozený tón hlasu (nejčastěji vyšší ostrost a pronikavost).
Mne-li si kandidát během rozhovoru oči nebo čelo, svědčí to o tom, že ho rozhovor již vyčerpal a přál by si jej ukončit.
Některá gesta a jejich interpretace
Další užitečné články: