Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
Jak se mění náš životní styl, mění se i šatník
Zejména poměr jednotlivých druhů oblečení – do zaměstnání, pro volný čas, pro sport i kulturu. Mění se přesně tak, jak my měníme svoji životní náplň.
V mládí dáváme přednost oblečení pro volný čas a zábavu. Nástupem na mateřskou dovolenou se náplň šatníku zcela změní, časem se stěží vejdeme do večerních šatů, návštěvy diskoték a různých koncertů prořídnou. Místo tenisu a golfu začneme podnikat. V šatníku převažují kostýmky. A jakmile s podnikáním skončíme, postačí nám v důchodu oděv domácí a pro volný čas.
Ne vždy zakoupíme jen to, co by náš šatník vyžadoval. Nikdo totiž není imunní proti nákupu zbytečných a nevhodných věcí. Měly bychom však nakupovat pouze oblečení, které nám padne. Doneseme-li domů komplet s přesvědčením, že to je jediný způsob, kterýnás donutí zhubnout, mýlíme se. Nedonutí. Volnější střihy jsou výhodnější, protože zakryjí různé nerovnoměrnosti postavy.
Neznamená to, že náš šatník se musí prohýbat pod náporem spousty oděvů. A i když tomu tak je, stejně občas bezradně vyslovujeme onu osudnou větu: „Nemám co na sebe.“ Nezáleží však tolik na tom, co v šatníku máme, ale co z toho uděláme.
Nejdříve provedeme inventuru stávajícího šatníku. Při obnově postupujeme razantněji, než máme ve zvyku. To, co nenosíme rok nebo dva, většinou odkládáme za čtyři pět let.
Z několika kousků vytvoříme základ šatníku a naučíme se je vhodně kombinovat. Pomocí doplňků, které dokážeme šikovně obměňovat, docílíme další varianty oblečení. Postačí dvoudílná skříň, která by pro profesní sféru obsahovala vhodně barevně sladěné dva kostýmy, dvoje kalhoty, dvě sukně, jedny šaty, dvě až tři halenky, jednu vestu a jedno sako. Tento výčet umožní vytvořit až patnáct kombinací. V profesní sféře bychom měly střídat oblečení po patnácti dnech.
Šatník by měl obsahovat dvě až tři základní barvy oděvu a s odstíny by počet barev neměl překročit číslo dvanáct.
Šatník budujeme promyšleně, nikoliv nahodile. Blůzka, které jsme nemohly v obchodě odolat, pak zůstává v šatníku sama jak voják v poli. Nemáme ji s čím kombinovat.
Bereme ohled na věk, módní trendy, postavení v zaměstnání, barevný typ i postavu. Samozřejmě, že respektujeme vlastní styl, který nám vyhovuje a hodí se k nám.
Nezapomínáme na doplňky, které rozšíří šatník o řadu dalších variant.
Šatník budujeme tak, abychom mohly kombinovat:
cenově přijatelné s drahým,
noblesní s ležérním,
klasické s módním,
Šatník by měl obsahovat méně šatů dobré kvality, nikoliv hodně nekvalitního oblečení.
Zásady pro sestavení garderoby:
Při nakupování oděvů se řídíme několika pravidly:
Při obnově šatníku vždy zvážíme, kolik času, třeba během týdne, strávíme v zaměstnání, sportováním, v domácím prostředí nebo návštěvou kulturních zařízení.
Klasický kostým ve stylu „Chanel“ se zrodil až v roce 1954, když se jednasedmdesátiletá návrhářka vrátila po patnácti letech v ústraní opět do své pařížské dílny v ulici Comboni. Místo útlého pasu, zvýrazněného poprsí a široké sukně, nabídla jednoduchý kostým z mramorového tvídu, s rovným límcem, hladkým stojáčkem a výstřihem ke krku. Sukni v linii „A“ zkrátila pod kolena.
Nejslavnější výtvarník kostýmů své doby Orry Kelly tvrdil, že existuje jediná barva, která sluší všem, a tou je černá. Takže kostýmy, které nás nezklamou, jsou provedeny v tmavých barvách- černé,temně červené, tmavě zelené, tmavě modré a hnědé.
Klasika, to je kostým s dlouhými rukávy a bílá halenka. Je známo, že kostým, ať už se sukní, nebo s kalhotami, je ideální oblečení do zaměstnání. Působí trochu přísně, proto je vhodné vzhled zjemnit náušnicemi, šátečkem, kolem krku, rozhalenkou nebo výraznější špendlíkovou broží. Drahý kostým kariéru nezaručí, ale zaručeně k ní pomůže.
Kalhotový kostým. O privilegium, aby se kalhoty mohly stát alternativním doplňkem sukně k saku, se bojovalo padesát let. Nakonec se to podařilo. Kalhotový kostým se hodí do zaměstnání, na odpolední párty, nákup nebo jako večerní společenský oděv. Vybírejme u kalhotového kostýmu ženský střih a nenosme kravatu, abychom nevypadaly jako v pánském obleku. Nemáme to zapotřebí.
Kostýmy vhodné do zaměstnání:
Kostými nevhodné do zaměstnání:
Pamatujme si:
Kostým je symbolem elegance, jednoduchosti a střízlivosti.
Do kostýmu se vyplatí investovat, pokud nám padne.
Jednotlivé díly kostýmu můžeme obléci samostatně nebo je vhodně kombinovat.
U kostýmu doplňky často rozhodují o tom, zda jsme oblečeny pro volný čas nebo do zaměstnání.
Při výběru kostýmu respektujeme vlastní barevný typ.
Halenky jsou základem oblečení do zaměstnání i pro volný čas.Bílé halenky umožňují jakoukoliv kombinaci. Působí čistě a elegantně. Druhé místo zaujímají jednobarevné halenky v jemných odstínech, jako je smetanová nebo slonová kost. Vhodné jsou i košilové halenky s jemným proužkem. Do zaměstnání nenosíme halenky s květinovými vzory a výraznými barvami.
Když princezna Diana cestovala do Ameriky, zvolila modrý dvouřadový blejzr, který skvěle doplnila pruhovaným tričkem.
Nemusí jít jen o tmavomodrou klasiku, ale můžeme zvolit blejzr jemně kostkovaný nebo džínový. Spolu s halenkou pastelového odstínu a tmavou sukní tvoří vhodný celek. Hodí se téměř kamkoliv. Sváteční nebo sportovní tón dodá oblečení správně zvolená halenka nebo tričko.
Pelerína neboli pončo je v naší zemi spíše oděvem extravagantním, zatímco na jih od nás ji nosí ženy častěji a během celého roku. Pořiďme si ji tehdy, když se cítíme jako „jižanky“. V zaměstnání zůstaňme raději Středoevropankami.
V 50. letech minulého století činil nejnižší počet kabátů pro jednu osobu pět. Zimník, jarník (vhodný i na podzim), letní plášť, „pršiplášť“ a večerní plášť. Pokud si to dáma mohla dovolit, vlastnila uvedené typy v několikerém barevném i střihovém provedení. Současná žena má většinou jen jeden. Mladší generace si potěšení z pláště nedopřává. Plášť a klobouk, to jsou nerozlučná dvojčata. V poslední době však ustupují do ústraní. Vhodná je klasika, neboť plášť je „déle sloužící“ oděv. Dnes převládají spíše krátké kabátky a bundy.
Pokud kabáty nezatracujeme, měly bychom si pořídit:
Jaký plášť pořizujeme:
Vhodnější je jednořadový plášť. Vyhlíží atraktivně i rozepnutý. Mívá slušivější a zeštíhlující střih a čisté linie. Dvouřadový plášť přidává na objemu.
V klasické garderobě délka kabátu nehraje zásadní roli. Můžeme zvolit i maxidélku.
Nejvýhodnější je mírně rozšířená silueta a délka pod kolena. Ženy, které nosí kalhoty, mají širší výběr délek, mohou se tedy řídit vkusem i módou.
Klasický kabát by neměl být vzorovaný, přestože rybina, kohoutí stopa a pepita neztrácejí na přitažlivosti. Vhodnější je volba jednobarevné látky s hrubou strukturou a plastickým vzorem, které nenarušují celek barevností.
Čím jsou jednodušší, tím více vynikají detaily. Kombinace šatů a saka je vhodná pro formální záležitosti. Do zaměstnání se nehodí šaty prádlového stylu s úzkými ramínky, délkou ke kolenům a volnějším stylem, připomínající vylepšené kombiné. Stejně tak jsou nevhodné košilové nebo romantické šaty s kanýry a květinovým vzorem. Ubírají na profesionalitě.
Jaké šaty si pořizujeme: