Stolování
Správná asistentka by měla vědět také aspoň minimum o jídle, o jeho správném předkládání a estetické a náležité konzumaci, o nápojích, o chování u stolu a zvláštnostech, zajímavostech a chytácích, které se týkají gastronomie a mohou nás někdy dovést až k slzám.
Správné pořadí jídelníčku
- Aperitiv - má připravit organismus k dobrému trávení, nejlépe je použít "horčiny", lépe vybudí produkci žaludečních šťáv (campari, cinzano bitter), užívají se i pálenky, cherry nebo pivo, podává se 15 minut před jídlem.
- Studený předkrm - zeleninový nebo masitý, servíruje se na dezertním talířku, jíme malým příborem, bývá doplněn pečivem.
- Polévka - husté, přesnídávkové nebo jemné vývary, ke společenským příležitostem se volí vývary s vložkou (zavářka, zelenina). Používá se hluboký talíř dnes častěji bujónka. Jíme lžící, vývar pijeme. Lžíci odkládáme na talířek pod bujónkou! K polévce se servíruje pivo, víno nebo nealkoholické nápoje.
- Teplý předkrm - malá porce jídla, které bude hlavním chodem, ale jinak upravená, většinou lehčím způsobem, může být masitý i zeleninový. Podává se k němu víno podle druhu jídla.
- Hlavní jídlo - jeden nebo několik chodů, pokud jich je několik, doporučeni pořadí je následující: lehčí bílé maso (kuře), těžší bílé maso (kachna), lehčí červené maso (hovězí), těžší červené maso (zvěřina). Příkrmy jsou pokaždé v jiné úpravě. Jíme běžným příborem, ryby rybím příborem (nůž s širokou čepelí, širší vidlička), ke steakům můžeme dostat steakový nůž (s pilkou). K bílým masům se pije bílé víno, k červeným červené, i zde dělíme na lehčí a těžší. Ryba je bílé maso, lehčí je např. pstruh, těžší např. úhoř.
- Dezert - může být měkký (měkké zákusky, krémy, pěny) nebo hůře dělitelný (rakvičky, laskonky). K měkkým dezertům se prostírá dezertní lžička, ke špatně dělitelným dezertní vidlička. Jsou umístěny nad talířem. Ke zmrzlině patří lžička zmrzlinová (se širokou špičkou). Pít se mohou sladká vína, sekty nebo nealkoholické nápoje.
- Sýr - se podává na porcelánu, na dřevěných prkéncích, na vinných listech - podle druhů. Prostírá se k němu nůž nebo sekáček, kterým si hosté oddělují porci pro sebe, a hostům sýrový příbor nebo alespoň dezertní vidlička. Připíjí se k němu víno, opět podle druhu sýra.
- Ovoce - se podává v porcích (viz grapefruit, meloun, pomeranč) nebo na míse, ze které si hosté berou sami (viz hroznové víno, broskve, meruňky, jablka). Konzumuje se rukou, grapefruit malou lžičkou s ostrými kraji, kterou se vyjídá dužina posypaná cukrem. K loupání a krájení se přikládá k talířku malý nůž.
- Káva a digestiv - jsou závěrem jídla, tečkou, uhlazením chutí. Servírují se pro muže brandy, whisky, koňak nebo pálenky, pro ženy většinou likéry, ke kávě bonbony. Kouří se až u kávy.
Nápoje
K pití máme při různých společenských akcích k dispozici nealkoholické nápoje, pivo, víno, lihoviny, likéry, koktejly.
- Nealkoholické nápoje - stolní voda, džusy, toniky apod. jsou bez problémů z hlediska konzumace. Podávají se vychlazené a s ledem. Tzv. americká limonáda - kombinace ovoce, ledu, sirupu a limonády - se podává se lžičkou a brčkem. Vyjíme napřed lžičkou ovoce, pak vypijeme.
- Pivo - velký výběr, konzumuje se chladné 8-9 stupňů (ovsem existují hosté, kteří si objednávají i dnes pivo s ohříváčkem!), v 3dcl sklenicích nebo půllitrech.
- Víno - bílé, růžové a dezertní se nejlépe projeví při teplotě 12-14 stupňů, naléváme do uzavřenějších sklenek, do 2/3 sklenice (nedolévá se). Při konzumaci držíme sklenku ve spodní části nožky. Červené víno se má otevřít a temperovat, pije se při teplotě 15-20 stupňů. Naléváme do otevřenějších sklenek, do poloviny sklenice (může se dolévat). Při pití držíme sklenku na vrcholu stopky. Šumivá a perlivá vína jsou nejlepší při teplotě 7-9 stupňů. Nalévají se do 3/4 sklenice a nikdy je nedoléváme. Držíme při pití za spodní část sklenice.
- Lihoviny - suché čisté a značkové lihoviny (arak, vodka, ouzo) se podávají silně chlazené, polosuché a polosladké (rum, Fernet Stock 40%) chlazené. Suché se podávají ve sklenkách o obsahu 35-40 ml. Vodky, brandy, koňaky ve sklenkách o obsahu 80-100 ml. Sklenka se naplní do 1/3 objemu a zahřívá se v dlani. Whisky se nalévá asi 30 ml do sklenic se zesíleným dnem, kam se před nalitím chlazeného nápoje vkládá kostka ledu.
- Likéry - polosladké i sladké se mají podávat o teplotě místnosti, s výjimkou likérů mátových a mentolových (ty mají být chlazené).
- Koktejly - se připravují v šejkru nebo míchací sklenici, podávají se studené s brčkem, ovocnou nebo jinou ozdobou, případně se lžičkou. Nalévají se do sklenic o objemu 65-75 ml a vzhledem k nízkému obsahu alkoholu se konzumují ve větším množství. Existují i koktejly nealkoholické a výživné (se smetanou, vejcem, medem apod.). Vždy mají být servírovány s malým talířkem a ubrouskem na odložení slupek z ovoce a ozdob na sklenici.
Jak se chovat u stolu?
- U stolu sedíme zpříma, neopíráme se o stůl lokty.
- Ženy pokládají kabelku na klín nebo na židli za sebe, velkou aktovku nejlépe nechat v šatně, při méně významné akci postavit k nohám své židle.
- Při přípitku se nejí ani nekouří, osoba, která přípitek pronáší, stojí, jakmile pozvedne číši, povstanou i ostatní.
- Látkový ubrousek leží na klíně až do konce stolování (až ke kávě).
- Pečivo se láme, nikoliv ukusuje, jednotlivá sousta se mažou máslem.
- Salát se může konzumovat k hlavnímu jídlu nebo jako samostatný chod, salátová miska je umístěna vlevo nahoře blíže k talíři.
- Kompot se jí k jídlu, miska na kompot je vpravo nahoře směrem od talíře, nad sklenicemi na nápoje.
- Nad příbory vpravo jsou do diagonály vyrovnány sklenice, vždy náležitá sklenka k danému jídlu - aperitivní ke studenému předkrmu, pivní nebo na vodu k polévce, sklenice na víno k hlavnímu jídlu.
- Nad nimi do tvaru trojúhelníku stojí sklenka na digestiv, pokud ho bude host pít u stolu.
- Po hlavním jídle může přijít tzv. „nachservis", obsluha bude nabízet, abyste si přidali.
- K očistě rukou slouží miska s vodou v levé horní části směrem od talíře. Po mase na kosti nebo ovoci si host opláchne ruce, utře do ubrousku a může pokračovat v jídle.
- Když host skončí jídlo, odloží příbor na talíř do polohy za 10 minut půl páté (jako by talíř byl ciferník hodin), papírový ubrousek se vkládá pod příbor, aby neodlétl a nepotřísnil někomu šaty.
- Když host opře příbor o talíř, vidličku z jedné strany a nůž z druhé strany, znamená to, že chce přidat.
- Překřížení příboru na talíři znamená, že host odpočívá a bude za chvíli pokračovat.
- Menu si můžete odnést s sebou jako památku na zajímavou akci.
Na co si dát pozor
- Chřest, artyčoky, většinu ovoce a maso na kosti můžete jíst i rukou.
- Špagety se konzumují za pomoci vidličky a lžíce (v levé lžíce, v pravé vidlička).
- Plněné palačinky se jí přesně obráceně (krájí se a dává do úst lžící v pravé ruce, vidličkou v levé ruce pouze přidržuje).
- Lasturu ústřice uchopíte do levé ruky, přetnete silnou ústřicovou vidličkou sval, kterým je připevněna, pokapete citronem a vysrknete.
- Kaviár se podává na ledu, s nekovovou lžičkou, s černým chlebem, vekou, toasty nebo blinčeky - slanými lívanečky. Ulomíte sousto, namažete kaviárem, pokapete citrónem a jíte.
- Šneci se servírují na šnečí pánvi, většinou po šesti kusech, jí se pomocí šnečího příboru nebo alespoň šnečí vidličkou (dlouhá, dvouhrotá).