Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
Ruce každou chvíli někomu podáváme, gestikulujeme jimi, pracujeme, zkrátka jsou neustále na očích.
Ruce nejsou chráněny oděvem před slunečním zářením a vlivy okolního prostředí, proto vyžadují pravidelnou péči. Je vhodné používat krémy určené na ruce. Při používání během dne by se měl krém rychle vstřebávat, na noc je vhodné použít mastnější krémy. Pokud má někdo hodně suché ruce, doporučuje se na noc nanést silnou vrstvu krému, navléct si bavlněné rukavice a nechat pomalu vstřebávat až do rána.
Pro častou práci s vodou existují speciální krémy pro práci ve vlhkém prostředí. Nejčastějšími součástmi krémů na ruce jsou vitamíny A, E, panthenol (stimulují funkci kůže, mají protizánětlivé účinky), bisabolol, měsíček (hojivé účinky), urea (zvlhčující účinek).
Ke krásné ruce patří pěstěné nehty. Proto se vyplatí věnovat čas i námahu každotýdenní manikúře. Nehty zkracujeme a tvarujeme karborundovým nebo safírovým pilníčkem, vždy jedním směrem - ze stran ke špičce. Pak ponořte špičky prstů na pět minut do vlažné mýdlové vody, aby se uvolnilo lůžko nehtu. Vydrhnutím tvrdým kartáčkem odstraníme i poslední zbytky špíny. Po důkladném osušení naneste na kůžičku lůžka změkčující roztok pomocí vatového tamponku na špejli (nikdy nepoužívejte kov!). Nechte krátce působit a kůžičku opatrně zasuňte. Nikdy ji nestříhejte! Když po každém umytí rukou kůžičku uvolníte vlhkým ručníkem a odtrhnete, nedojde k jejímu nadměrnému růstu. Olejem na nehty pak okolí nehtu zvláčníme a zabráníme tvoření záděr. Proceduru korunujeme tím, že nehty hadříkem přeleštíme, a konstatujeme, že se na ně "dá koukat
Na přečnívající nehty je dobré použít bílou tužku na nehty a tím docílíte zářivé běloby. Tato technika se používá hlavně při lakování bezbarvým lakem.
Na závěr manikůry dlaně a hřbety rukou natřete speciálními přípravky, které ruce nejen vyživují, ale i ochrání před slunečním zářením.
Lakováním nehty chráníte před vlivy vnějšího prostředí. Dnešní laky na nehty už neplní jen estetickou funkci. Nová generace laků je schopna cíleně se vypořádat s určitými problémy např. s třepícími se nerovnými či lámavými nehty.
Je věcí vkusu, zda lak používáte, ale v zásadě vypadají nalakované nehty lépe než nenalakované. V neposlední řadě takto ne zcela dokonale rostlé nehty aspoň opticky přiblížíte ideálnímu tvaru. Barva laku by měla být právě tak jako barva rtěnky přizpůsobena především tónu pleti a také užitému očnímu make-upu, který by se zase měl řídit i barvou a stylem oblečení.
Pro snědé, "exotické" pleti se hodí jasné, světle červené tóny, eventuálně dokonce s růžovými podtóny; bledá, velice světlá pleť vyžaduje jen nelomené barvy laku, pokud možno světlé.
Růžová pleť nejlépe koresponduje s tmavými tóny, které často přecházejí až do fialova.
"Broskvová" pleť snese víceméně jakýkoli odstín laku. Světlé růžové tóny použijeme pro krátké široké ruce.
Syté, tmavé barevné tóny, které ruku opticky zkracují, jsou obzvláště vhodné pro dlouhé a příliš úzké ruce.
Nejoblíbenější úpravou nehtů je už několik let francouzská manikúra. Nehty po ní vypadají velmi upraveně a čistě a celkový dojem je takový, že ruka je pěstěná a mladá. Jak tedy postupovat? Na špičky očištěných a odmaštěných nehtů naneseme bílý lak, po jeho zaschnutí aplikujeme krycí lak (v mléčné barvě). Po jeho zaschnutí můžeme použít ještě lak krycí, aby nám celé dílo vydrželo co nejdéle. Sluší krátkým i dlouhým nehtům.
Starší ruce, na nichž je stáří skutečně znát, by se měly vzdát příliš nápadných barev. Bezbarvý lak vydrží nejméně týden bez poskvrny a zušlechtí každou ruku, která už není ani mladá ani dokonalá. A proto nanášejte lak správně: mastnota a vlhkost způsobují, že každý lak špatně drží. Proto nejprve odstraňte všechny zbytky laku i tuku dobrým odlakovačem (nikdy nepoužívejte vysušující aceton!). V zásadě by pod každý barevný lak měl přijít bezbarvý podkladový (u nehtů, které se lámou, zpevňující lak). Slouží jako ochrana, aby se barva nemohla do nehtu vsáknout. Na něj nanášíme barevný lesklý nebo perleťový ve dvou až třech vrstvách. Každá z nich musí nejprve dobře zaschnout. Lak nanášejte od půlměsíčku (lůžka) ke špičce třemi rovnoběžnými tahy: nejprve střed, pak levou a pravou stranu. Celé pak korunujte bezbarvým svrchním lakem, který zajistí vysoký lesk i tvrdost. Pak jen vyladíme hrany - a hotovo!
Potřebujete-li opravit lak na jednom nehtu, použíjte špejli s vatovým polštářkem namočeným do odlakovače. Druhým koncem pak nehet vytřete dosucha, než ho znovu nalakujete.
Pokud mají nehty tendenci se lámat, pravděpodobně jim chybí vápník, železo nebo zinek, které jsou nezbytné pro jejich správnou tvorbu. Kvalita nehtů je u každého jiná. V současnosti již není problém vybrat si z mnoha profesionálních metod zpevnění či prodloužení nehtů.
Stručný přehled nejpoužívanějších metod modelace nehtů:
Jednotlivé metody se liší jak materiálem, který je při modelaci nehtu použit, tak technologií. Volba vhodné metody záleží na kvalitě Vašich nehtů, požadované délce nehtů, ale také na stylu života. Upravené nehty by měly být součástí Vašeho celkového image a neměly by Vás v ničem omezovat. Většina salonů nabízí poradenství ve výběru nejvhodnějšího řešení.
Hedvábí
Nehet je potažen tenkou vrstvou jemné síťoviny z hedvábí nebo laminátu a zpevněn pouze vrstvou speciálního vytvrzovacího laku. Metoda, která nejméně narušuje přirozenou strukturu nehtu, je používaná hlavně pro zpevnění lámajících se nehtů.
Acryl
Smícháním dvou složek - prášku, tzv. polymeru a tekutiny, tzv. monomeru vznikne acrylová pryskyřice, což je polotekutá hmota, která je nanesena na plochu nehtu, kde zaschne a ztvrdne při pokojové teplotě. Nehty jsou poté zbroušeny a pilovány do požadovaného tvaru. Tato zřejmě nejrozšířenější metoda modelace poskytuje nejvyšší kvalitu zpevnění a téměř neomezenou možnost prodloužení nehtů.
Gel
Na nehet je naneseno několik tenkých vrstev speciální pryskyřice, gelové konzistence, která je vytvrzena působením lampy s ultrafialovým zářením. Nehty jsou poté zbroušeny a pilovány do požadovaného tvaru. Metoda poskytuje vysokou kvalitu zpevnění, možnost prodloužení, ale především nejpřirozenější vzhled hotových nehtů.
Porcelán
Dvousložková metoda podobná acrylu, avšak prášek obsahuje velmi jemně mletý přírodní materiál, používaný při výrobě porcelánu. Nehty jsou poté zbroušeny a pilovány do požadovaného tvaru. Metoda poskytuje vysokou kvalitu zpevnění a možnost prodloužení nehtů, výsledek působí přirozeněji než acryl.
Tipy
Tenké plastové výlisky nehtů (tzv. tipy) jsou přilepeny na špičku nebo celou plochu vlastního nehtu pomocí nehtového lepidla. Acryl, gel nebo porcelán je nanesen na tip jako zpevňovací vrstva. Nehty jsou po vytvrzení zbroušeny a pilovány do požadovaného tvaru. Tato metoda poskytuje nejvyšší možnost prodloužení nehtů.
Ruce každou chvíli někomu podáváme, gestikulujeme jimi, pracujeme, zkrátka jsou neustále na očích. Ruce nejsou chráněny oděvem před slunečním zářením a vlivy okolního prostředí, proto vyžadují pravidelnou péči. Je vhodné používat krémy určené na ruce. Při používání během dne by se měl krém rychle vstřebávat, na noc je vhodné použít mastnější krémy. Pokud má někdo hodně suché ruce, doporučuje se na noc nanést silnou vrstvu krému, navléct si bavlněné rukavice a nechat pomalu vstřebávat až do rána.
Pro častou práci s vodou existují speciální krémy pro práci ve vlhkém prostředí. Nejčastějšími součástmi krémů na ruce jsou vitamíny A, E, panthenol (stimulují funkci kůže, mají protizánětlivé účinky), bisabolol, měsíček (hojivé účinky), urea (zvlhčující účinek).