Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
Zvýšená péče o nohy by měla být zejména v jarních a letních měsících, kdy se nosí otevřené boty.
Upravené nehty, odstraněná tvrdá a suchá kůže by měly být zárukou krásných a pěstěných nohou. Péče by neměla být opomíjena ani ve zbylých měsících roku, to zase hrozí plísně a s nimi spojený zápach, plynoucí z nošení uzavřených bot.
Aby vám nohy v otevřené obuvi nedělaly ostudu, potřebují obzvláštní péči. Měli byste je koupat denně, ve velkých vedrech i dvakrát denně.
Přísady podporující krevní oběh a snižující pocení účinek koupele zintenzivňují. Vznikající rohovité ztluštěniny byste měla ihned odstraňovat pemzou nebo struhátkem na zrohovatělou kůži. Když navíc po každé koupeli nohy namasírujete balzámem, zůstane jejich kůže pružná a odolná a méně se na ní tvoří puchýře i zrohovatělá místa. Proti pálení chodidel pomáhá denní ošetření mastkovým pudrem. Pravidelné každotýdenní ošetření prstů u nohou a nehtů by mělo probíhat tak, že nehty rovně zastřihneme nebo zabrousíme pilníčkem. Tím zabráníme, aby nehty po stranách zarůstaly do kůže. Kůžičky nejlépe odstraníme změkčovací tinkturou, kterou naneseme kolem nehtu štětečkem. Změkčenou kůžičku lze pak snadno odstranit tyčinkou z pomerančového dřeva. Zploštělou stranou tyčinky nakonec zbylou kůžičku zasuneme zpět a na případné zbytky kůže použijeme speciální kleštičky. Jestliže pak nehty důkladně promastíme, budou vypadat upraveně a nepraskají.
Chlupy na nohou
Hladce oholené nohy patří ke "slušnému vychování". Jakou metodu zvolíte, je čistě na vás.
Holení
Nejpoužívanejší metoda. Je jednou z nejrychlejších a nejpohodlnějších, bohužel s nejkratší dobou účinnosti - musí se opakovat zhruba jednou za dva dny. Holení břitvičkami je bezbolestné. Oblíbené je i holení elektrickými strojky s planžetou (obdoba pánských holicích strojků), které chloupky šetrně seříznou těsně u kůže.
Depilační krémy
Rozlišují se přípravky na depilaci nohou a podpaží a přípravky pro citlivou pokožku v oblasti slabin. Krém se nanáší přímo na kůži a po pěti až deseti minutách se špachtličkou setře i s odpadlými chloupky. Výsledkem by měla být nejen hladká a holá pleť, ale i ‚milimetrový náskok‘ - krém obsahuje látky které mají vlasový keratin rozpustit až do hloubky asi jednoho milimetru pod povrch kůže. Je to snadná, rychlá a bezbolestná metoda, ideální na cesty. Některé ženy ale tvrdí, že po této metodě rostou chloupky rychleji a hustěji.
Vosk
Ať už jde o vosky studené, kelímkové nebo horké, princip je stejný: s pomocí nalepených pásků voskem na pokožku se chloupky proti směru růstu strhnou. Ideální délka strhávaných chloupků je 5 až 10 milimetrů. Výhodou je, že chloupky dorůstají pomalu, nevýhodou, že jde o celkem bolestivou proceduru. Minimálně tři dny po zákroku nesmíte na slunce ani do solária.
Epilační strojky
Vytrhávají chloupky i s kořínky. Výhodou je, že s pomocí strojku lze důsledně odepilovat i rozsáhlejší partie těla. Nejnovější modely epilačních strojků jsou vybaveny nejrůznějšími ‚zmírňovači‘ bolesti. Je to suchá a ‚čistá‘ metoda. Chloupky dorůstají až po pěti týdnech a jsou jemnější. Nevýhodou je, že jde o poměrně bolestivou záležitost a na ošetřených místech se mohou objevit červené pupínky. Poměrně často dochází k zarůstání.
Laserová epilace
Nejdražší, ale i nejefektivnější metoda. Laserový paprsek ve vaší kůži reaguje na pigmentové barvivo. Vzhledem k tomu, že nejvíc je ho v cibulce chloupku (tzv. folikulu) a v chloupku samotném, koncentruje se paprsek právě zde a působením velmi vysoké energie zničí chloupek i cibulku. Pro laserovou epilaci jsou ideální tmavé chloupky a co nejsvětlejší pleť. Vzhledem k tomu, že laserový paprsek nedokáže rozlišit pigment ve folikulu a pigment v pokožce, není tato metoda vhodná pro snědé typy nebo naopak blondýny se světlou pletí.
Nohy-lak na nehty
Tečkou nad i doplňující dojem z krásných a pěstěných nohou jsou nalakované nehty. Nejlépe působí, použijeme-li týž lak na nehty rukou i nohou. Červený lak však rozhodně patří jen na dokonale ošetřované nohy. Tamponem s odlakovačem vždy nejprve odstraňte zbytky laku nebo tuku. Jen tak může lak dobře držet. Mezi prsty u nohou vsuňte smotky vaty, abyste zabránila rozmazání laku. Aby se i ošklivě nepřibarvily, je nezbytné použít podkladový lak, který také vyrovná nerovnosti povrchu. Svrchní barevný lak bude lépe držet, když (nejprve na levé noze) nanesete lak v tenké vrstvě, necháte důkladně zaschnout a přetřete podruhé. Poslední vrstva uhladí nerovnosti úplně. Svrchní ochranný lak není nutný, protože nehty u nohou nejsou tak namáhány jako u rukou. Musíte-li lak opravit, setřete starou vrstvu tamponem namočeným v odlakovači. Čistým tamponem vytřete dosucha a obnovte nalakování.