Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
O své tělo se většina lidí pečlivě stará. Používáme regenerační krémy na pleť, cvičíme pro kondici, pro udržení dobré funkce orgánů si v lékárnách nakupujeme doplňky výživy. A přesto opomínáme čich, možná i proto, že je jedním z nejméně citlivých lidských smyslů.
Stále není přesně vyzkoumáno, jaký je mechanismus čichového vjemu. Vědci studují vliv feromonů, pachových látek vylučovaných všemi živočichy včetně člověka, které ovlivňují fyziologické funkce i sexuální a sociální chování. Čich není v žádném případě zanedbatelný. Po čichnutí molekuly látky rozkmitají brvy čichových čidel. Tyto čichové informace jsou přenášeny nervy do mozku, kde vyvolávají vzpomínky a ovlivňují chování. Působí také na nervovou soustavu, ovlivňují náladu, touhy, intuici. Je prokázáno, že vůně ovlivňují a stimulují chuť i tělesnou teplotu. Čichové vjemy působí na vývojově nejstarší centra mozku, odtud pramení navyklé vzorce pocitů. Proto nás vůně mohou podvědomě ovlivňovat.
Již samotný výběr je obřad. Každý člověk hledá pro sebe svoji typickou vůni, která ladí s jeho city.
Vybrat si správně vůni tak, aby odpovídala nejen vašemu stylu a založení, ale také situaci, je dost obtížné. Nikde nejsou napsána žádná pravidla, která byste museli dodržovat. Váš styl je něco osobního. Něco, čím se lišíte od ostatních a něco, do čeho vkládáte část sebe.
Parfém dokáže vaši osobnost zvýraznit a podtrhnout anebo naopak zakrýt a potlačit.
Vaše okolí vnímá mnoho neverbálních podnětů, podle kterých si na vás utváří názor a podle kterých podvědomě reaguje. Mezi tyto neverbální podněty patří samozřejmě i vůně.
Volbou parfému tak můžete do určité míry ovlivnit, jak vás bude okolí vnímat.
Vaše osobnost se stále vyvíjí, stejně tak, jako se vyvíjí vaše okolí, lidé kolem vás a vzájemné vnímání. Parfém, který si zvolíte, může být příjemný vám, ale nemusí být příjemný ostatním. Stejně tak tomu může být naopak.
Často se setkáte s názorem, že by člověk měl mít pouze jednu vůni. To však není pravda, například těžké vůně se nehodí pro léto a sportovní styl a naopak, lehkou citrusovou nepoužijete k večerní toaletě. S vůní je to tedy stejné jako s oblečením, měli byste mít různé vůně určené pro různé příležitosti. Ideální je mít alespoň po jedné vůni z každého rodokmenu.
Dříve nebo později zjistíte, který parfém vyhovuje vám a co na něj řekne okolí se ukáže s časem. Nenechte se ovlivnit, buďte sami sebou. Kouzlo parfémů je silné. Svým parfémem můžete okouzlit, šokovat, překvapit, vystoupit z řady, vzrušovat... A nejenom to. Zkuste to sami. Experimentovat se vyplatí.
Nejprve si nechte nastříknout několik vůní na papírky. Pokud vás upoutala vůně některého z parfémů, nejlépe si parfém vyzkoušíte tak, že jej aplikujete zespodu na zápěstí nebo předloktí. Parfém neroztírejte! Teprve po několika minutách se uvolní další složky parfému a vůně se rozvine. Zhruba po čtvrt hodině si můžete utvořit tu správnou představu, jak parfém skutečně voní. Nikdy nevybírejte vůni podle "vzorku" připraveného aplikací parfému nebo podobného výrobku např. na vatový tampón nebo do krytky spreje, který je pak delší dobu ponechán volně na vzduchu. Takovýto "vzorek" vůně neodpovídá vůni výrobku v uzavřeném obalu. Náš nos je schopen rozeznat maximálně několik vůní. Proto nevyberete-li si napoprvé, navštivte parfumerii raději vícekrát. Psychologové zjistili, že především ženy hledají parfémy dle své momentální situace a nálady a současně berou v úvahu i prostředí ,kam se chystají.
Parfém rozvíjí svou vůni obvykle ve třech stupních. Jako první budete při jeho výběru vnímat tzv. hlavu, svrchní tóny s nejintenzivnější vůní. Po několika minutách ucítíte tzv. srdce, tedy střední nebo také následné tóny, ty bývají často květinové. Úplně na závěr se projeví tzv. základ, spodní, většinou živočišné tóny, které u kvalitní vůně dozrávají třeba až po několika hodinách.Vůni je potřeba nechat uležet, aby jste poznaly zda k vám ladí.
Citrusové – základ tvoří aromatické oleje z bergamotu, citronu, mandarinky a pomeranče smíchané s vůní pomerančových květů
Květinové – V těchto vůních převažují květiny, a to buď jeden druh, nebo jejich směs (konvalinkové, levandulové, zelené květiny, květiny dřevité, orientální pryskyřice chypre ve směsi s ovocem nebo květinami
Dřevité – tato vůně připomíná teplé tóny santalového nebo cedrového dřeva a pačuli. Používají se kombinace dřevitých vůní c citrusy , kořeněnou vůní či vůní orientální
Pudrové – jedná se o velmi suché vůně, které jsou charakteristické pro kůži, tabák, kouř a dřevěné uhlí
Rozdíl je v koncentraci vůně. Nejlehčí vůní je EDC (Eau de Cologne – kolínská voda) s osmi procenty parfémového základu. Po ní následuje EDT (Eau de Toilette) s deseti procenty a EDP (Eau de Parfum) s patnácti až dvaceti procenty aromatické složky. Nejintenzivnější a také finančně nejnáročnější je parfémový extrakt, který obsahuje dvacet až třicet procent parfémového základu.
Máte-li již jednu vůni oblíbenou, ale na léto vám připadá příliš těžká, nezoufejte. Značkové společnosti ke svým těžším verzím pro zimu vytvářejí většinou i verzi lehčí. Její svrchní tón působí lehčeji, přesto ji však bezpečně identifikujete. Letní vůně obvykle neobsahují alkohol nebo je v nich jeho mnohem menší množství, proto se mohou nosit i na slunce, aniž by na kůži zanechávaly nehezké skvrny. Aby vám parfém dlouho vydržel, neskladujte ho na světle, lépe mu vyhovují temná a chladnější místa.
Aby na vás vůně vydržela, co nejdéle navoňte se hned po koupeli, kdy je vaše tělo rozehřáté. Parfém neroztírejte, zničily by se tím molekuly vonných látek. Vůně se nejlépe rozvine na místech s dobrým prokrvením (na krku, zápěstí, v ohybu lokte,…). Zkusit můžete i tzv. vrstvení, používejte sprchový gel, tělové mléko i parfém stejné vůně. Parfém se také nanáší na vlasy, těsně nad pokožku hlavy.
Mimořádně dobře vyniká parfém na oděvech z přírodních materiálů a na kožešinách, nedoporučuje se však nanášet jej např. na bílé a světlé oděvní součásti, zejména pak ne na přírodní hedvábí.
Základní pravidlo používání vůní: Méně, znamená více !!!!