Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody
Nepříjemně zapáchající dech řinoucí se z našich úst odrazuje lidi v naší blízkosti. Pokud se nechcete nechat vyřadit ze společnosti, zjistěte příčinu nevábného odéru a co nejrychleji jej nahraďte dechem svěžím.
Zápach z úst jako sociální bariéra
Zápach z úst neboli halitóza je obvykle dočasnou záležitostí, ale i za velmi krátkou dobu může způsobit značné problémy. Pokud se od vás lidé odvracejí, příčinu si zřejmě logicky domyslíte. Někteří však na sobě nedávají nic znát, takže vše vypadá v pořádku a vy nechápete, proč se s vámi pomalu, ale jistě přestávají stýkat.
Zápach z úst a jeho příčiny
Nejčastějšími příčinami zápachu z úst je nesprávné složení jídelníčku. Dech nepříjemně ovlivňuje hlavně česnek, cibule a některé druhy sýru. Příčinou halitózy může být také přejídání, neboť způsobuje přemnožení bakterií nebo naopak půst či přehnané diety.
Zápach z úst způsobuje také alkohol, silná konzumace kávy a kouření.
Příčinou zápachu z úst může být také nedostatečné odstranění plaku, zubní kazy a záněty. V našich ústech se neustále tvoří bakterie, které je třeba průběžně odstraňovat.
Halitóza může signalizovat i onemocnění vnitřních orgánů, proto ji v případě dlouhodobých obtíží nepodceňujte a navštivte lékaře. Navíc, špatný stav dutiny ústní zvyšuje riziko vzniku srdečních, cévních a mnoha dalších onemocnění, neboť tělo je jeden velký, propojený systém.
Halitózu dokážou vyvolat také některé léky jako např. určitá antibiotika, antidepresiva a žaludeční léky.
Jak se zbavit zápachu z úst?
Pokud je příčinou nepříjemného dechu nesprávný jídelníček, lze problém vyřešit žvýkačkou či mentolovými bonbóny a příště se zápach spouštějícím jídlům vyhnout. Konzumujte dostatek ovoce a zeleniny a nepřehánějte to s příjmem cukru, který přímo působí na vznik zubního kazu.
Nepřejídejte se ani nedržte drastické diety či dlouhodobý půst.
Jazyk průběžně čistěte, stačí povlak jemně seškrábnout lžičkou.
Péče o dutinu ústní zahrnuje nejen pravidelné používání zubního kartáčku a vyplachování ústní vodou, ale také používání kartáčku mezizubního, který odstraní bakterie v těžko dostupných místech.
Používejte zubní pasty s obsahem bylin, třeba nimby.
Nezapomínejte na pravidelné prohlídky u zubaře a dentální hygienu.
K dentální hygieně patří odstranění povlaků, zubního kamene a všech nánosů a pigmentací, které do úst nepatří. Součástí je také hledání zdroje nepříjemného zápachu z úst. Samozřejmostí by mělo být také vyšetření stavu dásní a hledání všech faktorů, které ovlivňují komplexní péči o chrup. Profesionální dentální hygienistka by měla také klienta seznámit se správnou technikou čištění zubů a poradit vhodné prostředky pro ústní hygienu.
V současnosti se dostává do popředí estetická stomatologie, která řeší např. barevný odstín chrupu. Proto zákazníci často přicházejí k zubařům s požadavkem bělení zubů. Bělení zubů pak může probíhat formou domácích či ordinačních aplikací. Zažloutlé zuby dokáží pokazit i ten nejkrásnější usměv.
Bílé zuby v posledních desetiletích ukazují, jak člověk o sebe pečuje. Zpěváci, herci, modelky, moderátoři – všichni nás oslňují běloskvoucími úsměvy. A nejen oni. Mít žluté zuby je prostě společenské faux pas.
Přitom dokonale bílé zuby příroda nenadělí nikomu. Na barvu zubů má vliv styl života, ale i geny. Ti, co holdují popíjení kávy, tmavého čaje, ale i červeného vína nebo některým omáčkám – například sójové, mohou čekat, že jejich zuby budou ztrácet bílou barvu. Dalšími adepty jsou kuřáci. Bohužel i některé léky mají vliv na barvu zubů – u dětí jsou to velmi často antibiotika.
Jestli si myslíte, že honba za bílými zuby je novinkou, mýlíte se. První zemí, kde je dokázáno bělení chrupu, byl starý Egypt. Tehdy se používala směs sody a popela. A profesionální metody za pomoci dentistů a chemických látek existují už dobrých 150 let.