TOPasistentka.cz

  • OSOBNOSTI
  • KARIÉRA
  • VZDĚLÁVÁNÍ
    A KURZY
  • IMAGE A STYL
  • NABÍDKY PRÁCE
  • SOUTĚŽ
  • PORADNY
  • TESTY
  • PŘIDEJTE SE K NÁM

Asociace Profesionálů v Administrativě - TOPasistentka o.s.

  • Aktuality
  • Kalendář akcí
  • Topasistentka ČR 2010
  • Topasistentka ČR 2009
  • O Asociaci
    • Úvodní slovo
    • Poslání a cíle
    • Členství v APA
    • Sekce APA
    • Orgány APA
    • Stanovy
  • Napsali o nás
  • Výhody a podmínky členství
  • Přihláška online
  • Fotogalerie
  • Partnerské projekty
  • Dokumenty Asociace
    • Archiv Bulletinů
    • Zápisy z členské Konference
    • Zprávy prezidia
    • Informace Sekcí
    • Ostatní dokumenty
  • Pro média
  • FAQ
  • Kontakty
  • Vytvořit nový účet
  • Zapomněli jste heslo?
  • Nová registrace
  • Zapomněli jste heslo?

Partnerské projekty

ASISTENTKA
ASISTENTKA

"MUŽ"
"MUŽ"

PROFIOFFICE CONSULTING
PROFIOFFICE
CONSULTING

Domů › Nadměrné pocení a tělesný zápach

Jste tu poprvé? Staňte se členem naší Asociace, zaregistrujte se a získejte výhody

Nadměrné pocení a tělesný zápach

foto

Pocení reguluje tělesnou teplotu a je pro člověka nezbytné. Vypařováním vody, respektive potu z povrchu kůže dochází k ochlazování našeho těla a bez této životně důležité funkce bychom se při jakékoli větší tělesné námaze začali doslova vařit.

Nadměrné pocení (hyperhidróza) je nemoc, kterou charakterizuje pocení intenzivnější, než by bylo nutné pro běžnou regulaci tělesné teploty. To může výrazně snižovat kvalitu života nemocného. Pocení vzniká nezávisle na okolní teplotě, nicméně je také vegetativní reakcí spojenou například se stresem a silnými emocemi nebo se jedná o příznak jiné nemoci.

Stres a emoce otevírají hráze potu

U lidí, kteří trpí nadměrným pocením, je tvorba potu nezávislá jak na potřebě regulace tělesné teploty, tak na emocích. Nicméně bohužel právě stres a emoce mohou stav dále zhoršovat. Nemocný se potí a proto je ve stresu. Stres však u něho pocení ještě zintenzivní. Je to začarovaný kruh, který nemocnému může významně zhoršit kvalitu života. Dalšími faktory, které mohou zvýšit frekvenci pocení, jsou určitá jídla (např. kořeněná), nápoje, zápachy, kofein, nikotin a některé léky.

Primární a sekundární příčiny

Je nutné vždy rozlišovat mezi nadměrným pocením primárním (prvotním) a sekundárním (druhotným).

  • Primární nadměrné pocení je vrozené a hraje v něm roli dědičnost. Podle některých teorií je způsobeno abnormálně zvýšenou činností sympatického nervového systému (který se podílí na řízení činnosti vnitřních orgánů a cév), ale není jasné, zda ten zase není stimulován zvýšenou aktivitou z mozku. Odhaduje se, že vrozeným nadměrným pocením je postiženo kolem 1 % populace, ale jde jen o odhady nepřesné, protože mnoho postižených není nikdy diagnostikováno nebo je dokonce ani nenapadne, že s nimi není něco v pořádku.

Většinou se primární nadměrné pocení poprvé objevuje v období dospívání, kdy je mladý člověk velmi citlivý na vše, co se s jeho tělem děje, a o to závažnější mohou být psychologické důsledky. Pocení se nejvíce projevuje na dlaních, ploskách nohou, v podpaží a kolem genitálií. Může se však objevit na kterémkoli jiném místě těla nebo celkově.

  • Sekundární nadměrné pocení naproti tomu není poruchou samo o sobě, ale je pouze projevem jiného onemocnění či některých fyziologických (normálních) jevů. Těchto sekundárních příčin je velmi mnoho. Jejich škála se pohybuje od naprosto běžných až po vzácné. Pocení je však málokdy jediným projevem, a tak samo o sobě neukazuje na žádnou z nich, pouze v souvislosti s dalšími příznaky a případnými výsledky vyšetření lze pátrat po konkrétní diagnóze.

Horečkou výčet příčin pocení zdaleka nekončí

Běžnou příčinou nadměrného pocení je například horečka nad 38°C. Pocení se ale projeví ve zvýšeném množství i u chronických infekcí (např. TBC), hlavně v noci, spolu s celkovou únavou a hubnutím. Další příčinou je u žen např. menopauza, kdy začíná nepravidelná menstruace a hormonální změny vyvolají návaly horka, opět více ve večerních a nočních hodinách. Někdy je příčinou nadměrného pocení i zcela běžná menstruace či nadprodukce hormonů štítné žlázy, při kterém pocení přichází ruku v ruce s neklidem, netolerancí tepla, třesem, bušením srdce a hubnutím při zachované chuti k jídlu. Extrémní pocení je typické také pro lymfom, což je nádor lymfatických (mízních) uzlin. Tehdy se ovšem vyskytuje spolu s dalšími příznaky jako zvětšení uzlin, svědění, hubnutí či nevysvětlitelné horečky. Lymfom je však velmi vzácné onemocnění,
a tak je po něm třeba pátrat teprve až po vyloučení jiných, mnohem častějších příčin.
Nadměrné pocení je také spojeno s obezitou nebo s takovou banalitou, jako je oblečení z umělých materiálů, které špatně propouštějí pot i vzduch.

Navazující zdravotní potíže

Ať už má pocení jakoukoli příčinu, mohou na něj navazovat další zdravotní potíže. Na stále vlhké kůži se totiž dobře daří bakteriálním nebo mykotickým (houbovým) infekcím. Nemocný by se tedy neměl snažit pocení zakrývat, aby kůže mohla rychleji osychat a předešlo se tak množení mikrobů. V případě sekundárního nadměrného pocení je potřeba se zaměřit na léčbu původní příčiny, při jejímž odhalení většinou zmizí i pocení. U primárního nadměrného pocení původní příčinu prozatím léčit nelze, protože není jasná. Je tedy nutné zaměřit se na příznaky přímo v místě, kde se projevují, což je oblast potních žláz, i když pocení se ve skutečnosti spouští někde jinde a potní žlázy jsou jen jeho vykonavatelem.

Mnoho metod léčby

Situace na poli terapeutické léčby není beznadějná. Možností existuje celá řada, od těch jednoduchých pro mírnější formy nemoci až po chirurgické výkony. Pro každého pacienta však není vhodný každý postup, a tak je třeba volbu metody pečlivě vybírat společně s odborníkem.

Antiperspiranty

Chlorid hlinitý je složkou běžných antiperspirantů (přípravků proti pocení), ale lidem s nadměrným pocením takové přípravky většinou nestačí a potřebují speciální výrobky s koncentrací chloridu hlinitého aspoň 15 %. Ten je potřeba používat zevně, pravidelně několikrát denně. U některých pacientů nicméně způsobuje alergické reakce v podobě vyrážky, proto je třeba mít se na pozoru. Jeho účinnost je individuální, poměrně neuspokojivý výsledek bývá na dlaních a ploskách nohou. Pro tato místa se více hodí tzv. iontoforéza.

Iontoforéza

Iontoforéza je léčba s použitím přístroje, který pomocí slabého elektrického proudu vpravuje minerály rozpuštěné ve vodě do potních žláz na rukou a nohách. Tím se zamezí uvolňování potu. Účinnost je i zde individuální a často je ještě snížena tím, že pacienti se neléčí tak intenzivně, jak by bylo potřeba, protože se jedná o proces časově náročný, nepohodlný, a dokud si tělo na léčbu nezvykne, může být i nepříjemný.

Medikamenty

V léčbě se také zkoušejí léky ze skupiny anticholinergik, které tlumí přenos vzruchů v nervové soustavě. Jejich nevýhodou jsou však časté a omezující vedlejší účinky, mezi něž patří suchost v ústech a zejména otupělost a ospalost. Protože k pocení může ve značné míře přispívat stres a úzkost, mohou být dobrou volbou i vhodná antidepresiva, která sice neomezí přímo vlastní pocení, ale faktory, které se na jeho vzniku aspoň částečně podílejí.

Botulotoxin

Moderní a velmi účinnou léčbou jsou injekce botulotoxinu A. Tento prudký jed, pokud je aplikován místně injekcí, je neškodný a tím, že se váže na nervová zakončení potních žláz, brání vzniku potu. Léčba začíná účinkovat po několika dnech a většinou funguje 4-12 měsíců. Pak je možné se stejnou účinností kúru opakovat. Nevýhodou léčby je její velká finanční náročnost. Jedna procedura stojí několik tisíc korun (až 15000 Kč), přesná cena závisí na množství aplikovaného botulotoxinu.

Chirurgické metody

Pokud se žádná z předchozích metod nesetká s úspěchem, lze přistoupit k jednomu ze dvou chirurgických řešení - k odstranění potních žláz nebo endoskopické transthorakální sympatektomii (ETS).

Odstranění potních žláz je elegantní metoda, při které se drobnými vstupy do podpaží odsávají potní žlázy, podobně jako tuk při liposukci. Lze ji provádět ambulantně a v místní anestezii bez celkového uspání. Výkon trvá několik desítek minut a je úspěšný až u 95 % pacientů, kteří se v podpaží zcela přestávají potit. Při ETS jsou endoskopicky přerušena sympatická nervová vlákna v oblasti hrudníku s následkem úplné zástavy pocení na hrudníku, horních končetinách, hlavě a krku. Tato metoda se z nedostatku jiných možností používá hlavně při nadměrném pocení rukou. I zde je však riziko vedlejších účinků. Může docházet k poruchám termoregulace a na zbytku těla se často objevuje kompenzatorní pocení, aby si tělo vynahradilo jeho ztrátu v horní části. Zatímco u některých pacientů je dobře tolerováno, jiní ho mohou snášet hůře než původní hyperhidrózu. Problémem je také ztráta sympatického nervového zásobení srdce s následkem snížení maximální srdeční frekvence při fyzické zátěži. Tento chirurgický výkon je také zatížen s dalšími riziky, se kterými je spojena nitrohrudní endoskopie. Pro nadměrné pocení v obličeji se ETS nedoporučuje, protože je zde vyšší riziko selhání a vedlejších účinků.

Dopady na psychiku a sociální důsledky

Lidé s nadměrným pocením mají neustále velké mokré kruhy v podpaží, za což se ve společnosti stydí a jsou nuceni s sebou neustále nosit náhradní triko nebo košili. Potí se jim dlaně, a vyhýbají se tedy podání ruky. Potí se jim také plosky nohou a to je spojeno nejen s nepříjemným zápachem, ale mohou zničit i několik párů obuvi ročně. Při nadměrném pocení totiž nemocní vypotí až pětkrát více než zdravý člověk. Nadměrné pocení, pokud není jen příznakem jiných onemocnění, zdraví pacienta nijak neohrožuje, je "pouze" nepříjemné. Všechny výše uvedené příznaky však postižené mohou velmi sužovat, přispět ke ztrátě sebedůvěry, komplikovat například navazování partnerských vztahů, postavení v kolektivu nebo vést dokonce ke změně zaměstnání. Ačkoli se jedná o poruchu organickou, samu o sobě víceméně banální, poškozuje nemocného především po stránce psychické, v čemž tkví její skutečná závažnost.
U každého pacienta je tedy potřeba zvážit vhodnost konzultace s psychologem. Často ke zlepšení pomůže také snížení nadváhy nebo změna životního stylu s omezením vypětí a stresu. Jakkoli se na první pohled může zdát, že jde o banální onemocnění, pacientům často snižuje kvalitu života nejen svými sociálními dopady. Pro velkou část nemocných však existuje účinná léčba, která pomůže řadu problémů když ne úplně odstranit, pak alespoň výrazně omezit.

Zdroj: dokonalezeny.cz

 

  • Osobní image
  • Jaká je Vaše tržní hodnota?
  • Co může ohrozit Vaší kariéru?
  • Profesionální dojem
  • Práce na půl úvazku
  • Péče o vlasy a účesy
  • Vaše kariéra a Váš osobní život
  • Styl oblékání
  • Etiketa na pracovišti
  • Řeč těla
  • Představování a podání ruky
  • Úspěšní kolegové ve světě
  • Platy v administrativě v ČR a ve světě

 

  • Poradna
  • Vaše personální agentura

 




nabídka pracovních pozic

Spráce.cz

Z oboru "Administrativa, organizace"

top kurzy

Kurzy grafiky (Adobe, Corel, Autodesk)IT Kurzy – Praha, Brno, OstravaJazykové kurzy – Praha, Ostrava, Brno, Plzeň

Partneři




PARTNEŘI

Stavební systém EXTHERM přináší kompletní řešení pro vaše fasády, jako je fasádní polystyren, fasádní barva a fasádní omítka.

Copyright © Topasistentka
Zveřejněné materiály jsou chráněny autorským zákonem. Kopírování a šíření jakékoliv části obsahu bez svolení autora je zakázáno.
realizace: WEBMINT s.r.o. design: studio EM a Artfocus